„Bezpieczny sam, bezpieczni my” – pod takim tytułem w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nietkowicach podsumowano realizowany od września do grudnia 2017 roku Rządowy Program "Bezpieczna +", którego głównym celem było zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach.
W projekcie uczestniczyło 90 uczniów z klas I-VII, rodzice oraz nauczyciele. Przez cały okres trwania programu zostały przepracowane działania:
1.Promocja i rozpowszechnienie informacji o Rządowym programie „Bezpieczna +”
Zespół ds. projektów w naszej szkole opracował program harmonogramu działań. Nawiązaliśmy współpracę ze środowiskiem lokalnym w szczególności: Komendą Policji w Sulechowie, Ochotniczą Strażą Pożarną w Nietkowicach, Stowarzyszeniem Miłośników Nietkowic, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Zielonej Górze, Fundacją RONDO w Zielonej Górze.
Podczas pierwszego zebrania z rodzicami Pani Dyrektor – Renata Strzelecka poinformowała o uczestnictwie naszych uczniów w Projekcie „Bezpieczna+”, zaś koordynator Pan Krzysztof Słoboda przedstawił pokrótce program działań.
2.”Jestem bezpieczny w szkole i poza szkołą”
Zorganizowano spotkania z Policją dla uczniów związanych z bezpieczeństwem w szkole oraz poza szkołą. Przedstawione zostały zagadnienia zmierzające do uświadomienia dzieciom grożących im niebezpieczeństw, które mogą pojawić się w czasie zabawy domowej i szkolnej, podczas poruszania się po ulicy i przechodzenia przez nią oraz w kontaktach z obcymi ludźmi, obrona przed atakiem agresywnych zwierząt (psy, wilki, lisy). Zwrócono także uwagę na prawidłową reakcję w sytuacjach zagrożenia ze strony osób pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Uczniowie w ramach godzin wychowawczych i świetlicowych brali udział w rozgrywkach gier planszowych „Bezpieczna droga”, „Jestem bezpieczny” podczas których poznawali konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego, wzbogacali wiedzę na temat znaków drogowych regulujących ruch uliczny oraz konieczność noszenia elementów odblaskowych.
3. „Ratownik na +”
Zorganizowano warsztaty ze specjalistą P. Danutą Mroczyk (mediatorem, psychologiem oraz coach’em). Celem warsztatów było przekazanie dzieciom wiadomości o tym, jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia oraz jak wezwać specjalistyczną pomoc i udzielić pomocy innym osobom będącym w sytuacji zagrożenie życia lub zdrowia.
Uczniowie oraz pracownicy szkoły mieli możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych w czasie których P. Danuta udzielała odpowiedzi na pytania dotyczące zachowań agresywnych oraz zachowania się w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia.
Rodzice naszych uczniów wzięli udział w warsztatach nt. rozwijania samooceny u dzieci i jej wpływu na funkcjonowanie dziecka w szkole i w domu, natomiast pracownicy szkoły usłyszeli nt. skutecznych metod rozwijania samooceny u uczniów.
W dniach 12 i 30 października 2017 r. gościem w naszej szkole był Ratownik i Strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Sulechowie – Pan Mateusz Stopel.
To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci z klas I - VII. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na samym początku Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień. Wyjaśnił również na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.
Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.
W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto uczniowie miały możliwość bandażowania i usztywniania swoich kończyn oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".
Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Pan Ratownik zwrócił też uwagę, aby dzieci podczas jazdy rowerem i innych podobnych aktywności zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie głowy i kończyn (czyli na głowie obowiązkowo kask, a na kolanach i łokciach – ochraniacze).
Naszemu Gościowi – p. Mateuszowi– bardzo dziękujemy za przybycie do naszej szkoły, życząc wielu sukcesów w pracy zawodowej oraz mając nadzieję, że jeszcze się spotkamy.
4. „Uwaga! Zagrożenie!”
W dniu 30 listopada udaliśmy się w 2 grupach na pogadankę do zamiejscowej remizy strażackiej gdzie stacjonuje Ochotnicza Straż Pożarna. Zajęcia prowadzone były przez przedstawiciela OSP Pana Pawła Burnego. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach, z jakimi dzieci mogą spotkać się w domu i w szkole oraz jak w sytuacji takich zagrożeń powinny zareagować np. jak wielką szkodę i jak wielkie niebezpieczeństwo może spowodować niedopałek, lub zabawa ogniem.
Następnie odbył się pokaz samochodu oraz sprzętu strażackiego. Pokazano m.in:
-sprzęt do usuwania skutków burz, wichur, sprzęt używany przy wypadkach samochodowych, Sprzęt do gaszenia pożarów, Sprzęt zabezpieczający strażaków przy różnych akcjach.
Po zakończeniu pogadanki i pokazu uczniowie mieli możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, dotykania i oglądania sprzętu oraz zadawania pytań. Na koniec spotkania strażakowi podziękowano za przekazaną wiedzę.
5. „Załóż kolorowe skarpetki”
W czwartek 30 listopada Pani Marta – nasza anglistka wraz ze swoją klasą zorganizowała Andrzejki dla całej społeczności uczniowskiej.
W tym dniu hol szkoły został zamieniony w "salę wróżb" o magicznym nastroju. Uczniowie od samego rana poprzebierani byli według własnego uznania. Chętni mogli usłyszeć przyszłość z kart, również ze szklanej kuli, magicznych serc. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.
Była też dobra muzyka przy której nie zabrakło nauki tańca a także konkurencji. Gościem specjalnym na naszej zabawie był absolwent naszej szkoły Krzysiu K. – należący do Stowarzyszenia Przyjaciół Osób z Zespołem Downa. Wspólna zabawa, podskoki, wymiana słów sprawiała i pokazała, że człowiek z Zespołem Downa może w naszych oczach być normalnym człowiekiem.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
W ramach tego działania także przeprowadzona została lekcja z przyrody na temat dysfunkcji rozwojowych i związanych z tym problemów tj. Zespół Downa.
Rekomendowanym działaniem w tym etapie było zwiększenie tolerancji wobec osób z Zespołem Downa. I tak oto 14 grudnia kl. IV-VII spotkały się w szkolnej bibliotece na pogadance z Panią Wiesławą Kucharczyk naszą polonistką a zarazem mamą dziecka z Zespołem Downa. Usłyszeliśmy historię życia Krzysia – cudownego dziecka, bardzo inteligentnego o bardzo dobrym sercu. Doświadczenie P. Wiesi pokazało nam, że gdy przychodzi na świat małe dziecko – nawet takie z Downem – należy je jeszcze bardziej kochać. Usłyszeliśmy opowiastkę od dzieciństwa do czasu już dorosłego Krzysia, o jego pasjach i zamiłowaniach, o tym co lubi i czego się boi. Dziękujemy za tak piękną lekcję życia.
6. Konkurs plastyczny „Reaguj właściwie”
Przeprowadzono i podsumowano konkurs dla uczniów klas I-VI. Zorganizowano wernisaż prac w holu szkoły dla uczniów i rodziców pt.: „Reaguj właściwie”.
W tym działaniu przeprowadzone zostały dla uczniów warsztaty z treningu umiejętności interpersonalnych – zastępowanie agresji. Podejmowana była tematyka agresji rówieśniczej, rozwijano umiejętności radzenia sobie z przezwiskami i zaczepkami. Na zajęciach odbyły się ćwiczenia praktyczne w sytuacji agresji. Rodzice i pracownicy szkoły mogli się dowiedzieć podczas przeprowadzonej prelekcji nt. „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły?
7. „Pozory mylą”
W listopadzie odbył się turniej sportowy: „Sport kluczem do zdrowia” podczas którego zorganizowano i przeprowadzono rozgrywki sportowe dla uczniów wraz z rodzicami. Takie spotkania w naszej szkole rozwijają i upowszechniają kulturę fizyczną wśród dzieci i ich rodziców oraz jednoczą ze społecznością szkoły.
„Człowiek z pasją” pod taką nazwą odbyło się spotkanie 12.12.2017r . w naszej szkole z Radną Gminy Czerwieńsk - Panią Katarzyną Wajler-Kielka. Tematem były nasze pasje, zainteresowania i aktywność w życiu codziennym. Pani Kasia dzieliła się z uczniami swoimi pasjami, które realizuje w najbliższym otoczeniu. Podkreślała jak ważne dla niej są sprawy lokalne i współpraca z naszą szkołą. Zaproponowała również swoją pomoc uczniom pragnącym realizować swoje marzenia w swoich miejscowościach. Dziękujemy bardzo za czas poświęcony naszym uczniom, mając nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do większej aktywności w rozwijaniu i realizacji swoich pasji wśród uczniów.
8. „Warsztaty profilaktyczne”
1. „Teatr Forum” pod taką nazwą zostały przeprowadzone warsztaty arteterapeutyczne z uczniami pod kierunkiem p. Mai Muciek. Głównymi celami przeprowadzonych zajęć było rozwinięcie u uczniów umiejętności dostrzegania sytuacji konfliktowych i niebezpiecznych; rozumienia stanów emocjonalnych wynikających z zagrożenia przestrzeni wewnętrznej lub zewnętrznej człowieka. Uczestnicy nauczyli się nazywać emocje, przeprowadzać pozytywny dialog oparty na szacunku do siebie i drugiej osoby.
2. Zajęcia biblioterapeutyczne (współpraca z Biblioteką Szkolną i Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Czerwieńsku Filia Nietkowice).
-„Jakie są moje talenty i mocne strony?” takim tematem rozpoczęły się zajęcia w których stawiano pytania: czy każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego? jak wytropić swój talent?
W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się, co właściwie można nazwać mocną stroną i poszukali jej u siebie. Przeanalizowali historie sławnych osób, by przekonać się, co - oprócz posiadanego talentu - wpłynęło na sukces, który osiągnęli. Uczniowie nauczyli się znajdować podobieństwa i różnice między sobą, szukając odpowiedzi na pytanie: czy każdy z nas musi mieć takie same mocne strony? A może w naszej klasie każdy ma inne pasje i talenty? Uczestnicy uświadomili w sobie mocne strony, poszukując je i łącząc ze swoimi zainteresowaniami stawiając na to, że może to być przepisem na sukces w życiu.
Warsztaty z Panią Natalią Całą – pedagogiem szkolnym.
1. „Przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym”
Zadanie to było ukierunkowane na wzmacnianie czynników chroniących i eliminowanie lub osłabienie czynników ryzyka zagrażających zdrowiu młodego człowieka. Jego celem była ochrona ucznia przed podejmowaniem zachowań hamujących lub niszczących rozwój.
Zastosowano różnorodne formy pracy na zajęciach: burza mózgów, dyskusja, drama, mini wykład, karty pracy. Przeciwdziałanie zachowań ryzykownym” to blok zajęć warsztatowych, który został podzielony na tematy:
-„Znam swoją wartość”.
-„Pozytywne i negatywne emocje w naszym życiu. Jak sobie radzić ze złością?”.
-„Jak moje ciało może pozbyć się stresu?”.
-„Powiedz „nie”, czyli sztuka odmawiania. Asertywność”.
Celem głównym zajęć było kształtowanie pozytywnej samooceny, podnoszenie poczucia własnej wartości, poznanie metod pozytywnego rozładowania negatywnych emocji, nauka umiejętności asertywnego zachowania.
Temat „Znam swoją wartość” oparty był na kształtowaniu pozytywnego obrazu własnej osoby, wzmacnianiu procesu budowania u uczniów poczucia pewności siebie w grupie poprzez uświadomienie swoich mocnych stron. Podczas lekcji uczniowie określali poziom posiadanej obecnie energii, wypisywali pozytywne przeżycia, które przyczyniły się do powstania tej energii. Uczestnicy zajęć wyszukiwali swoje atuty, które wyróżniają poszczególne jednostki na tle grupy. Zajęcia kończyły się wspólnym ułożeniem puzzli z hasłem „Tworzymy jedność w różnorodności”. Motto uświadamiało uczniom, iż pomimo swej różnorodności, każdy jest wyjątkowy i jednakowo ważny, wspólnie tworzą zgraną jedną klasę.
Celem lekcji: „Pozytywne i negatywne emocje w naszym życiu. Jak sobie radzić ze złością?”, było poznanie przez uczniów czym są emocje, jakie wywołują reakcje organizmu oraz do jakich działań skłaniają. Wypełniając kartę pracy „złość w naszym życiu” uczniowie poszukiwali sytuacji, które wzbudzają w nich złość. Wykorzystując metodę „burzę mózgów” wspólnie poszukiwali pozytywnych metod rozładowania negatywnych emocji.
Podczas realizacji tematu: „Jak moje ciało może pozbyć się stresu?” uczniowie układali definicję pojęcia „stres”, rozpoznawali sytuacje stresowe we własnym życiu, uczyli się rozpoznawać objawy stresu we własnym organizmie. Przy pomocy prostych technik relaksacyjnych uczyli się jak w konstruktywny sposób radzić sobie ze stresem. Karta pracy „negatywy w pozytywy” pozwoliła uczniom zrozumieć, że na każdą negatywną sytuację można spojrzeć w pozytywny sposób, zmieniając tym samym swoje nastawienie do danej sytuacji czy zdarzenia.
Temat: „Powiedz „nie”, czyli sztuka odmawiania. Asertywność”, miał na celu uświadomienie uczniom rożnych rodzajów postaw, jakie możemy przyjmować wobec innych, w szczególnie trudnych dla nas sytuacjach. Podczas zajęć uczestnicy poznali definicję „asertywność”, rozpoznawali i różnicowali reakcje agresywne, uległe i asertywne. Odgrywane scenki „dramy”, które nawiązywały do codziennych sytuacji życiowych, pomogły uczniom dostrzec korzyści i straty poszczególnych typów zachowań. Scenki przygotowały uczniów do konsekwentnej i jednoznacznej reakcji na namawianie przez grupę rówieśniczą, do wyrażania swojego zdania w sposób asertywny, podawania odpowiedniego uzasadnienia. Zajęcia były pomocne w uświadomieniu sobie przez wychowanków, że mogą sobie poradzić z naciskami grupy, zauważyli, że asertywność może być pomocna w odmawianiu np. używek.
„Jak zachowywać się wobec osób znajdujących się pod wpływem substancji psychoaktywnych?” Substancje psychoaktywne to środki chemiczne, które poprzez swoje działanie na organizm człowieka powodują zmiany w jego samopoczuciu oraz zmieniony (zafałszowany) odbiór otaczającej go rzeczywistości. Zajęcia na wyżej wymieniony temat zostały przeprowadzone w klasach IV-VI. Prelekcje dotyczące szkodliwości sięgania po środki psychoaktywne były poparte wybranymi fragmentami filmu edukacyjnego. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli czym są substancje psychoaktywne oraz jakie negatywne działania wywołują w organizmie człowieka. Uczestnicy zajęć nauczyli się jak w prawidłowy sposób mogą zareagować i jak pomóc osobie znajdującej się pod wpływem środków odurzających. Po zakończonych zajęciach uczniowie otrzymali listę zasobów przydatnych w rozwiązaniu problemu (numery telefonów zaufania, adresy poradni internetowych, gdzie można uzyskać bezpłatną, specjalistyczną pomoc).
Podsumowania i zakończenia projektu dokonano 14 grudnia 2017 r. Na koniec każdy uczeń otrzymał pamiątkową koszulkę z logiem „Bezpieczna +” wraz z odblaskiem a nauczyciele pamiątkowe dyplomy w podzięce za włączenie się w projekt. Wszystkie działania prowadzone w ramach programu nauczyły uczniów prawidłowego reagowania w sytuacjach trudnych i kryzysowych, dzięki nim nabyli szereg nowych umiejętności. Dziękujemy wszystkim instytucjom, które aktywnie współpracowały ze szkołą podczas realizacji programu.
Zapraszamy do naszego Albumu Fotograficznego aby obejrzeć trochę zdjęć z realizacji programu Bezpieczna +.