W NASZEJ SZKOLE NIE MA NUDY...
To już kolejny raz uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. Jana
Brzechwy w Nietkowicach przystąpili do projektu z zakresu edukacji finansowej
oraz bezpieczeństwa „Od grosika do złotówki”.
Przez 10 miesięcy będą podróżować po planetach z Grosikiem i poznawać
podstawy edukacji finansowej. Zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne do
samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania
i racjonalnego gospodarowania własnymi zasobami. Realizację poszczególnych
zadań i swoich osiągnięć będą dokumentować w „Dzienniku podróży”.
Cieszymy się na te zajęcia. Uczniowie klasy drugiej :)."Bezpieczna +"
Poprawa bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią – to główny cel programu „Bezpieczna+”.
Program Rządowy „Bezpieczna+” realizowany jest w Publicznej Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy
w Nietkowicach w roku szkolnym 2017/2018.Realizowane w ramach programu działania obejmują następujące obszary:
-bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni,
-kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły,
-poprawę bezpieczeństwa fizycznego w szkołach,
-tworzenie warunków do prowadzenia przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej praktycznych zajęć dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Program jest adresowany m.in. do uczniów, rodziców, nauczycieli.
„Bezpieczna+” przewiduje działania dotyczące m.in.: podniesienia poziomu kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia, które w niej występują.
"Aktywna Tablica"
„Aktywna Tablica” to rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno‑komunikacyjnych na lata 2017-2019.
Program przewiduje wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne:
- tablica interaktywna
- projektor
- nagłośnienie
Głównym celem programu jest rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK) w edukacji oraz rozwijanie szkolnej infrastruktury co jest kluczowe dla strategicznych założeń dotyczących budowania kapitału ludzkiego i gospodarki opartej na wiedzy.
Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.
ŚWIAT NAUKI - nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego
W roku szkolnym 2017/18 uczniowie naszej szkoły z klas IV -VII uczestniczą w projekcie Świat Nauki, którego pierwsza edycja zakończyła się w minionym roku szkolnym. To już druga część w której bierze udział wielu uczniów. W ramach tego projektu obywają się bezpłatne zajęcia rozwijające w Centrum Nauki Keplera / w Centrum Przyrodniczym i w Planetarium /. Metodą nauczania jest: dotknij, zobacz, poczuj, a formami edukacyjnymi: pokazy, warsztaty, prezentacje i seanse.
Celem jest wzbogacanie wiedzy uczniów, zainteresowanie ich samodzielnym zdobywaniem informacji i wykorzystaniem ich w praktyce.
Czas trwania projektu: początek 2017 r. - zakończenie 2023 r.
Podstawowe zadania:
* zajęcia rozwijające - w Centrum Nauki Keplera,
* zajęcia wyrównawcze - w szkołach,
* doradztwo zawodowe,
* doskonalenie kompetencji nauczycieli
"MAŁY MISTRZ"
Program „Mały Mistrz” skierowany jest do dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej w Nietkowicach, a jego idą jest propagowanie aktywnej postawy. Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką. W tym roku szkolnym nasza szkoła zostałą wyróżniona w projekcie, za co udało nam sie pozyskać dodatkowe przyrządy do ćwiczen dla szkoły.
"RAZEM ŁATWIEJ"
Program indywidualnego wspomagania ucznia klasy VI w roku szkolnym 2016/2017 (trzecia edycja)Ogólna charakterystyka programu
„Program indywidualnego wspomagania ucznia klasy VI” RAZEM ŁATWIEJ jest zgodny z nową „Podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i gimnazjów”.Program realizowany będzie w czasie konsultacji nauczycielskich od października 2016 roku do końca maja 2017 roku po jednej godzinie lekcyjnej raz na 2 tygodnie.
Każdy z uczniów klasy VI otrzymuje indywidualne wsparcie, opiekę i przewodnictwo jednego nauczyciela w przygotowaniu się do sprawdzianu zewnętrznego z matematyki i języka polskiego.
Celem ogólnym programu jest:
Ugruntowanie tych umiejętności i wiadomości, które w wyniku diagnoz wewnętrznych i na sprawdzianie klasy VI w roku szkolnym 2015/16 okazały się trudne i wymagają poprawy.
Cele szczegółowe:
- wzrost kompetencji językowych uczniów
- bogacenie czynnego słownika uczniów
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- uczenie logicznego myślenia
- wykorzystywanie różnych źródeł informacji
- uczenie uważnego analizowania treści
- doskonalenie sprawności rachunkowej
- doskonalenie umiejętności analizowania treści zadań
- ugruntowanie posiadanych umiejętności
"BIEG PO ZDROWIE"
To nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. I edycja programu realizowana jest w naszej szkole dla klasy IV w roku szkolnym 2016/2017.
To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych.
Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.Główne cele programu:
· opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży;
· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego;
· zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.
Będziemy zachęcać uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
Podczas cyklu zajęć dzieci będą:
· dyskutować,
· wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
· przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
· liczyć koszty palenia papierosów,
· pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów
· tworzyć komiks z bohaterami programu.
Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
"DZWONEK NA OBIAD"
Akcja „Grosz do Grosza”
W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji "Grosz do Grosza”. Grupa wolontariuszy przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie obiadów dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin.
Niemal do ostatniego dnia dzieci przynosiły grosze.Celem akcji było zaangażowanie uczniów w pomoc potrzebującym, zwiększenie świadomości dzieci dotyczącej problemu ubóstwa i niedożywienia. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na wykupienie obiadów dla dzieci w szkołach na terenie całego kraju w ramach programu „Dzwonek na obiad”.
Wszystkim uczniom i wychowawcom biorącym udział w zbiórce groszy serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.
Liczymy na Was w drugim semestrze roku szkolnego 2016/17
Akcję koordynowało: Szkolne Koło Wolontariatu
"GÓRA GROSZA"
Co roku, na przełomie listopada i grudnia w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbywa się wielka zbiórka monet, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. To już siedemnasta edycja Góry Grosza. Nasza Szkoła postanowiła przystąpić
do tej akcji w tym roku. Celem, na który zbierane są te drobne monety o nominałach 1 grosz, 2 grosze i 5 groszy, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne, polegające na pokazaniu najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli, każdy przyniósł tyle, ile mógł w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza - wiele. Do 9 grudnia 2016 r. przeprowadzana była zbiórka groszy, gromadząc je w przygotowanych puszkach.
Nie było klasy, która przeszłaby obojętnie, nie przyłączając się do akcji.
Uzbierane groszówki podliczono i zapakowano do paczki aby przekazać ją na pocztę. Wynik zbiórki to – 62,82 zł.
Jesteśmy dumni, że – za pośrednictwem Towarzystwa Nasz Dom – nasza Szkoła może pomóc dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej sytuacji, a naszym wspólnym celem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby im pomóc, bo RODZINA jest ważna dla każdego. Musimy mieć świadomość, że nie ma jednej recepty na pomaganie. Jedną z nich jest na pewno udział w akcjach charytatywnych, dzięki którym mamy możliwość niesienia pomocy w sposób bezinteresowny, dobroczynny tym, którzy jej potrzebują.
Akcja Góra Grosza uświadomiła uczniom naszej Szkoły, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Inicjatywa ta zjednoczyła wszystkich.
Za każdy grosz – dziękuję w imieniu dzieci, którym pomagamy, a także całego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza. Dziękuję nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, dyrekcji za umożliwienie zbiórki pieniędzy w naszej szkole.
"POLA NADZIEI"
Pola Nadziei to akcja ekologiczno-charytatywna realizowana wyłącznie przez hospicja. Została wymyślona przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Fundacja powstała w latach czterdziestych ubiegłego wieku.
Dziś jest wiodącym wśród specjalistycznych ośrodków opieki paliatywnej w Wielkiej Brytanii.Pola Nadziei to edukacja i rozwój wolontariatu, a zarazem pozyskiwanie środków na opiekę paliatywną. W Pola Nadziei chętnie angażują się wolontariusze z przedszkoli, szkół, a coraz częściej także z firm. Wolontariusze sadzą jesienią żonkile dając wyraz jedności z chorymi dziećmi, naszymi podopiecznymi. Obsadzają rabatki, małe lub większe ogródki, a niektórzy nawet cale pola. Do wiosny odbywają się prelekcje lub warsztaty prowadzone przez pracowników i wolontariuszy Fundacji. Wiosna to czas finałowych działań – kwest, festynów i innych aktywności. Jednym ze stałych elementów akcji jest Żółty Marsz Życia – pokojowa, optymistyczna demonstracja, która chce pokazać, że osoby nieuleczalnie chore są tuż obok nas, że ŻYJĄ i mają podobne, jak zdrowi ludzie, marzenia i pragnienia.
Tradycją roku ubiegłego włączyliśmy się w tegoroczną akcję „Pola Nadziei” na rzecz Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze.
Wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy za dobre serce i pomoc bliźniemu.Koordynatorzy: Szkolne Koło Wolontariatu.
"OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI"
Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki to program adresowany do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych. Realizowany jest od 2007 r.
Tematyka projektu dotyczy szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk. Koncentruje się także wokół podstawowych pojęć o pieniądzu, zarabianiu, racjonalnym wydawaniu pieniędzy oraz oszczędzaniu,
Główne cele programu:
- kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach podwyższonego ryzyka i niebezpieczeństw,
- nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,
- nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.
Propozycje zawarte w programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa a także przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji najmłodszych.